Providing you the best range of 10mm abrasion resistant conveyor belting and 25mm abrasion resistant conveyor belting with effective & timely delivery.
₹ 800 / Meter Get Latest Price
| Belt Type | Flat Belt |
| Surface Pattern | Plain |
| Material | Rubber |
| Construction Type | Endless |
| Type of Conveyor Belt | Cleated Conveyor Belt |
| Belt Thickness | 10 mm |
| Features | Heat Resistant |
| Color | Black |
| Usage | For Material Handling |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 1800 / Meter Get Latest Price
| Surface Type | Smooth |
| Material | Rubber |
| Belt Type | Flat |
| Belt Thickness | 25 mm |
| Belt Width | 2400 mm |
| Tensile Strength | 20 mpa |
| Features | Heat Resistant |
| Application Area | Material Handling Application |
Minimum order quantity: 100 Meter
Rayesh Sanghvi (CEO)
Sanghvii Conveyors
1st Floor, 121-125 B Block, Silver Square, Thaltej Shilaj Road, Thaltej
Ahmedabad - 380059, Gujarat, India