Offering you a complete choice of products which include 10mm bucket elevator belts and 16mm bucket elevator belts.
₹ 600 / Meter Get Latest Price
| Belt Material | Rubber |
| Belt Width | 2 Feet |
| Belt Ply | 4 Ply |
| Belt Thickness | 10 mm |
| Tensile Strength | 630kn/m |
| Usage/Application | Bucket Elevator |
| Size | 100m |
| Features | Heat Resistant |
| Brand | Scon |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 900 / Meter Get Latest Price
| Belt Width | 500 mm |
| Belt Ply | 4 Ply |
| Thickness | 16mm |
| Tensile Strength | 200 N/mm |
| Load Capacity | 100 kg |
| Structure | Belt Conveyor |
| Bucket Fixing | Rivet Mounted |
| Surface Finish | Friction |
| Antistatic Grade | Yes |
| Oil Resistant | No |
| Hardness | 65 A |
| Belt Material | PVC |
| Material | Rubber |
Minimum order quantity: 100 Meter
Rayesh Sanghvi (CEO)
Sanghvii Conveyors
1st Floor, 121-125 B Block, Silver Square, Thaltej Shilaj Road, Thaltej
Ahmedabad - 380059, Gujarat, India