We are a leading Exporter of 12mm heat resistant conveyor belt and 15mm heat resistant conveyor belt from Ahmedabad, India.
₹ 1500 / Meter Get Latest Price
| Material | Rubber |
| Belt Width | 800mm |
| Belt Thickness | 12 mm |
| Width | 100 mm |
| Tensile Strength | 24MPA |
| Application Area | Material handling Application |
| Brand | Scon |
| Features | Heat Resistant |
| Load Capacity | 1000 kg |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 1800 / Meter Get Latest Price
| Material | Rubber |
| Belt Thickness | 15 mm |
| Belt Width | 500 mm |
| Features | Heat Resistant |
| Color | Black |
| Usage | For Material Handling |
Minimum order quantity: 100 Meter
Rayesh Sanghvi (CEO)
Sanghvii Conveyors
1st Floor, 121-125 B Block, Silver Square, Thaltej Shilaj Road, Thaltej
Ahmedabad - 380059, Gujarat, India