Offering you a complete choice of products which include 15mm steel cord conveyor belt.
₹ 4000 / Meter Get Latest Price
| Type | Steel Cord |
| Belt Width | 500 mm |
| Brand | SCON |
| Length | 10 Feet |
| Number Of Plies | 4 |
| Material | Rubber |
| Application Area | Material Handling Application |
| Temperature Range | -20 - 150 degree c |
| Load Capacity | 50 kg Per Feet |
| Tensile Strength | 25 MPA |
| Width | 2400 mm |
| Belt Thickness | 15 mm |
| Thickness | 10 mm |
Minimum order quantity: 100 Meter
We are engaged in offering 15mm Steel Cord Conveyor Belt to our clients. Our entire range of products is widely appreciated for its quality, durability, and finish. our products are customizable as per the specific requirements of our clients.
Rayesh Sanghvi (CEO)
Sanghvii Conveyors
1st Floor, 121-125 B Block, Silver Square, Thaltej Shilaj Road, Thaltej
Ahmedabad - 380059, Gujarat, India