Offering you a complete choice of products which include 10mm oil resistant belt and 12mm oil resistance belt.
₹ 1200 / Meter Get Latest Price
| Material | Rubber |
| Belt Width | 2400 mm |
| Thickness | 400mm |
| Belt Thickness | 10 mm |
| Surface Finish | Smooth |
| Number of Plies | 4 |
| Tensile Strength | 20 MPA |
| Features | Oil Resistance |
| Application Area | Material Handling Application |
| Construction Type | Endless |
| Operating Temperature Range | 0-100 degree c |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 1500 / Meter Get Latest Price
| Material | Rubber |
| Thickness | 12mm |
| Ply | 4 |
| Type | General Purpose Belts |
| Brand | Scon |
| Color | Black |
| Size | 2400mm |
| Working Temperature | 200 degrees |
| Automation Grade | Automatic |
| Cover Type | Oil Resistant. |
| Max- Recommended working tension | 1000kn/m |
| Max. Belt Width | 2400mm |
| Maximum Abrasion Loss | 150mm3 |
| Min Belt Width | 200mm |
| Minimum Tensile Strength | 315/3 kn/m |
| Usage/Application | Fertiliser Plants |
| Power | 1.5 kW |
Minimum order quantity: 100 Meter
Rayesh Sanghvi (CEO)
Sanghvii Conveyors
1st Floor, 121-125 B Block, Silver Square, Thaltej Shilaj Road, Thaltej
Ahmedabad - 380059, Gujarat, India