Pioneers in the industry, we offer 12mm pvc conveyor belts and 10mm pvc conveyor belts from India.
₹ 1200 / Meter Get Latest Price
| Surface Finish | Smooth |
| Number Of Plies | 4 ply |
| Brand | Scon |
| Material | PVC |
| Width | 2000 mm |
| Length | 100 m |
| Automation Grade | Automatic |
| Thickness | 12 mm |
| Color | Green |
Minimum order quantity: 100 Meter
We are engaged in offering 12mm PVC Conveyor Belts to our clients. Our entire range of products is widely appreciated for its quality, durability, and finish. our products are customizable as per the specific requirements of our clients.
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Surface Finish | Smooth |
| Conveyor Length | 15 m |
| Number Of Plies | 4 ply |
| Load Capacity | 200 kg/m |
| Belt Width | 1000 mm |
| Belt Thickness | 10mm |
| Length | 100 feet |
| Material | PVC |
| Usage/Application | For Material Handling |
| Belt Material | PVC |
Minimum order quantity: 100 Piece
Rayesh Sanghvi (CEO)
Sanghvii Conveyors
1st Floor, 121-125 B Block, Silver Square, Thaltej Shilaj Road, Thaltej
Ahmedabad - 380059, Gujarat, India