Pioneers in the industry, we offer 5mm pvc conveyor belts from India.
₹ 1000 / Meter Get Latest Price
| Structure | Flat |
| Surface Finish | Smooth |
| Number Of Plies | 3 ply |
| Belt Width | 500mm |
| Belt Thickness | 5 mm |
| Brand | SCON |
| Material | PVC |
| Usage/Application | For Material Handling |
| Tensile Strength | Strong |
| Features | Heavy Duty |
| Length | 100 m |
| Working Temperature | 60 degree c |
Minimum order quantity: 100 Meter
Rayesh Sanghvi (CEO)
Sanghvii Conveyors
1st Floor, 121-125 B Block, Silver Square, Thaltej Shilaj Road, Thaltej
Ahmedabad - 380059, Gujarat, India