Our product range includes a wide range of 10mm m24 conveyor belt, 30mm endless rubber conveyor belt, 8mm rubber conveyor belt, 12mm n17 conveyor belt, 12mm rubber conveyor belt and belting for infrastructure and construction industry.
₹ 800 / Meter Get Latest Price
| Belt Type | Rubber Belt |
| Belt Width | 500 mm |
| Type of Conveyor Belt | Cleated Conveyor Belt |
| Belt Thickness | 10 mm |
| Material | Rubber |
| Working Temperature | 150 degree c |
| Color | Black |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 800 / Meter Get Latest Price
| Belt Type | Flat Belt |
| Number Of Plies | 4 ply |
| Type of Conveyor Belt | Sidewall Conveyor Belt |
| Belt Width | 1200 mm |
| Belt Thickness | 30 mm |
| Material | Rubber |
| Features | Heat Resistant |
| Working Temperature | 150 degree c |
| Color | Black |
| Usage | For Material Handling |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 850 / Meter Get Latest Price
| Belt Type | Troughed Belt |
| Surface Pattern | Flat |
| Construction Type | Endless |
| Ply | 4 |
| Thickness | 8mm |
| Length | 200 m |
| Material | Rubber |
| Width | 1400 mm |
| Brand | Scon |
| Packaging Type | Roll |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 800 / Meter Get Latest Price
| Cover Material | Rubber |
| Surface Pattern | Smooth |
| Belt Width | 100 mm |
| Number Of Plies | 4 ply |
| Type of Conveyor Belt | Cleated Conveyor Belt |
| Belt Thickness | 12 mm |
| Material | Nylon |
| Color | Black |
| Usage | For Material Handling |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 200 / Meter Get Latest Price
| Belt Type | Flat Belt |
| Width | 600 mm |
| Surface Pattern | Chevron |
| Thickness | 12 mm |
| Construction Type | Endless |
| Ply | 4 |
| Belt Width | 1400 mm |
| Type of Conveyor Belt | Cleated Conveyor Belt |
| Material | Rubber |
| Features | Heat Resistant |
| Length Of Belt | 200mm |
| Color | Black |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 800 / Meter Get Latest Price
| Belt Profile | Flat |
| Thickness | 8 mm |
| Belt Width | 500-2200 mm |
| Color | Black |
| Tensile Strength | 24 MPA |
| Belt Thickness | 30 mm |
| Material | Rubber |
| Application Area | Construction |
| Usage | For Material Handling |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 800 / Meter Get Latest Price
| Belt Type | Flat Belt |
| Surface Pattern | Chevron |
| Construction Type | Open End |
| Belt Width | 1000 mm |
| Type of Conveyor Belt | Cleated Conveyor Belt |
| Material | Rubber |
| Features | Chemical Resistant |
| Application Area | Construction |
| Belt Thickness | 12 mm |
| Working Temperature | 150 degree c |
| Color | Black |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Belt Type | Flat Belt |
| Surface Pattern | Flat |
| Construction Type | Open End |
| Number Of Plies | 4 ply |
| Edge Type | Cut Edge |
| Belt Width | 600 mm |
| Color | Black |
| Belt Thickness | 12 mm |
| Working Temperature | 150 degree c |
| Material | Rubber |
| Packaging Type | Roll |
| Usage | For Material Handling |
| Features | Heat Resistant |
| Tensile Strength | 12 MPa |
₹ 1200 / Meter Get Latest Price
| Material | Rubber |
| Type | Heavy Duty |
| Belt Width | 2400 mm |
| Surface Pattern | Smooth |
| Belt Thickness | 10 mm |
| Tensile Strength | 20 mpa |
| Features | Flame Retardent |
| Application Area | Handling Flammable products |
| Color | Black |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 800 / Meter Get Latest Price
| Belt Type | Rubber Belt |
| Belt Width | 500 mm |
| Material | Rubber |
| Belt Thickness | 12 mm |
| Number of Plies | 4 Ply |
| Type of Conveyor Belt | Sidewall Conveyor Belt |
| Application Area | For Material Handling |
| Structure | Roller Conveyor |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 800 / Meter Get Latest Price
| Belt Thickness | 30 mm |
| Material | Rubber |
| Belt Width | 500 mm |
| Features | Flame Retardent |
| Working Temperature | 150 degree c |
| Fire Resistant | Yes |
| Packaging Type | Roll |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 850 / Meter Get Latest Price
| Belt Type | Flat Belt |
| Construction Type | Endless |
| Belt Thickness | 12 mm |
| Material | Rubber |
| Number Of Plies | 2 ply |
| Width | 100 mm |
| Length | 200m |
| Color | Black |
| Packaging Type | Roll |
Minimum order quantity: 100 Meter
We are engaged in offering 12mm Conveyor Belt to our clients. Our entire range of products is widely appreciated for its quality, durability, and finish. our products are customizable as per the specific requirements of our clients.
₹ 800 / Meter Get Latest Price
| Material | Rubber |
| Surface Finish | Smooth |
| Number Of Plies | 4 |
| Type of Conveyor Belt | Sidewall Conveyor Belt |
| Belt Width | 40 mm |
| Thickness | 5 mm |
| Belt Type | Flat |
| Features | Chemical Resistant |
| Structure | Belt Conveyor |
| Working Temperature | 150 degree c |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 10000 / Unit Get Latest Price
| Conveyor Type | Flat Belt |
| Type of Belt Conveyor | Flat Belt Conveyor |
| Belt Width | 1000 mm |
| Conveyor Length | 30 m |
| Load Capacity | 600 kg |
| Belt Material | Rubber |
| Application | Mining |
| Usage/Application | Material handling |
| Frame Material | MS |
| Belt Speed | 10 m/min |
| Is It Customised | Yes |
| Speed Adjustable | Yes |
| Color | Black |
₹ 8000 / unit Get Latest Price
| Belt Width | 1000 mm |
| Type | Belt |
| Conveyor Length | 10 m |
| Load Capacity | 400 kg |
| Usage/Application | For Material Handling |
| Type of Belt Conveyor | Roller Belt Conveyor |
| Color | Black |
Minimum order quantity: 100 unit
Rayesh Sanghvi (CEO)
Sanghvii Conveyors
1st Floor, 121-125 B Block, Silver Square, Thaltej Shilaj Road, Thaltej
Ahmedabad - 380059, Gujarat, India