Pioneers in the industry, we offer 15mm sidewall cleated conveyor belt and 12mm sidewall cleated conveyor belt from India.
₹ 7000 / Piece Get Latest Price
| Material | Rubber |
| Belt Width | 500mm |
| Cleat Pattern | Chevron |
| Belt Thickness | 15mm |
| Tensile Strength | 24 MPA |
| Features | Sidewall Belts |
| Application Area | Material Handling Application |
| Operating Temperature Range | -40 - 150 degree c |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 5000 / piece Get Latest Price
| Material | Rubber |
| Belt Width | 500 mm |
| Construction Type | Sidewall |
| Belt Thickness | 12 mm |
| Belt Features | Cleated |
| Working Temperature | -3 - 110 degree c |
| Belt Type | Sidewall |
| Tensile Strength | 24 MPA |
| Features | Heavy Duty |
| Width | 2000 mm |
| Application Area | For Material Handling |
| Number of Plies | 4 |
| Welding Type | Hot Vulcanized |
| Color | Black |
Minimum order quantity: 100 piece
We are engaged in offering 12mm Sidewall Cleated Conveyor Belt to our clients. Our entire range of products is widely appreciated for its quality, durability, and finish. our products are customizable as per the specific requirements of our clients.
Rayesh Sanghvi (CEO)
Sanghvii Conveyors
1st Floor, 121-125 B Block, Silver Square, Thaltej Shilaj Road, Thaltej
Ahmedabad - 380059, Gujarat, India